Busydoniemiec24.pl

Co zabrać ze sobą do pracy za granicą

Co zabrać ze sobą do pracy za granicą?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: Co zabrać ze sobą do pracy za granicą? To jak należy się spakować wyjeżdżając za granicę, zależy przede wszystkim od tego, do jakiego kraju jedziemy i jaką pracę będziemy wykonywać. Ważny jest też środek transportu, z jakiego będziemy korzystać, nie wszystko możemy zabrać do samolotu, ze względu na limit kilogramów. Jeśli planujemy wyjazd na dłużej i zabranie ze sobą większej ilości bagażu, to lepszym rozwiązaniem będzie dojazd busem. 

Przewozy do Holandii czy busy do Belgii są ostatnio bardzo popularne. Dojazd busem będzie bardzo wygodny, gdyż często można zamówić kurs nawet pod konkretny adres, a autobusy są komfortowo wyposażone i posiadają wifi, klimatyzację czy gniazdka do ładowania. Wyjeżdżając do pracy za granicę warto zabrać ze sobą kilka podstawowych rzeczy, aby na początku pobytu w obcym kraju nie być skazanym na chodzenie po sklepach. Jeżeli zdarzy nam się jednak o czymś zapomnieć, to zawsze można poprosić rodzinę czy przyjaciół o wysłanie rzeczy pocztą. Paczki do Niemiec czy innych krajów Unii Europejskiej nie kosztują dużo, a dostawa jest szybka, często nawet już na drugi dzień. O ile ubrania czy kosmetyki można kupić na miejscu czy poczekać na ich wysłanie, to koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą dokumenty czy pieniądze. O czym jeszcze nie można zapomnieć jadąc do pracy za granicę?

co zabrać ze sobą do pracy za granicą

Wymagane dokumenty

Niezwykle ważne jest też to, aby zabrać ze sobą potrzebne dokumenty. Nie chodzi tu tylko o dowód osobisty czy paszport, ale też dokumenty, których może wymagać praca za granicą, takie jak np. dokument potwierdzający kwalifikacje, certyfikat językowy, prawo jazdy czy CV ( w miarę możliwości warto je przygotować zarówno po angielsku jak i w języku lokalnym). Należy wcześniej sprawdzić, czy polskie dyplomy i certyfikaty będą spełniać wymagania pracodawcy. Jeśli wyjeżdżamy do kraju, gdzie konieczny będzie paszport, to warto upewnić się, że jest on ważny, a także że jego ważność nie wygaśnie podczas naszego pobytu za granicą. Jeśli ważność paszportu wkrótce się kończy, to należy jak najszybciej wyrobić nowy dokument, aby mieć pewność, że będzie można z niego bez problemu korzystać. Warto też przed wyjazdem zapisać sobie przydatne numery telefonu, dokładny adres zakwaterowania za granicą czy miejsca pracy.

co zabrać ze sobą do pracy za granicą

Gotówka i konto w banku

Przed wyjazdem za granicę warto zakupić lokalną walutę w gotówce, na wypadek gdyby nie w każdym miejscu była możliwość płatności kartą, co może się zdarzyć zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Warto także założyć konto bankowe w obcej walucie, na które będziemy dostawać wynagrodzenie. Najlepiej jest wyjechać za granicę posiadając już pewne oszczędności, aby być w stanie się utrzymać, zanim na konto wpłynie pierwsza wypłata. Przydatny będzie też zakup lokalnej karty sim z nieograniczonym dostępem do Internetu, mapa miasta, plan metra czy słownik. W niektórych krajach np. w Wielkiej Brytanii czy USA konieczna będzie też przejściówka do gniazdka, aby być w stanie naładować telefon czy laptopa.

Leki

Zabranie ze sobą leków będzie ważne zwłaszcza wtedy, gdy przyjmujemy jakieś lekarstwa na stałe. Nie w każdym kraju istnieją takie same leki czy nawet ich zamienniki. Nie wszędzie będzie też honorowana polska recepta. Warto więc zrobić przed wyjazdem zapas niezbędnych lekarstw, a także wyposażyć się w podstawowe leki np. leki przeciwbólowe, witaminy, leki na problemu żołądkowe czy na przeziębienie. Przed wyjazdem za granicę trzeba też pomyśleć o zakupie ubezpieczenia. Jeśli wyjeżdżamy do pracy do jednego z krajów Unii Europejskiej, to wystarczy wyrobić kartę ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ. Pamiętaj, że musisz się upewnić jakie leki i w jakich ilościach możesz legalnie wwieźć do innego kraju. Warto sprawdzić także ile możesz ze sobą zabrać papierosów i alkoholu.

praca za granicą