Ofert pracy sezonowej za granicą w 2023 roku nie brakuje. Zapotrzebowanie na pracowników w różnych branżach utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Wielu Polaków decyduje się na pracę sezonową w Niemczech. Praca u naszych zachodnich sąsiadów wyróżnia się wysokim wynagrodzeniem. Dodatkowo, stosunkowo bliska odległość sprawia, że powrót do domu nie trwa zbyt długo. W poniższym artykule prezentujemy najważniejsze informacje o pracy sezonowej za granicą w 2023 roku.
Czym jest praca sezonowa?
Dzięki pracy sezonowej można zarobić dodatkowe pieniądze i podreperować domowy budżet. Najczęściej decydują się na nią ludzie młodzi, którzy nie posiadają stałego zatrudnienia. Jest to rodzaj pracy wykonywanej przez określony czas w roku, powiązany z porą roku i warunkami atmosferycznymi.
Oferty pracy sezonowej są najczęściej oferowane przez przedsiębiorców z branż takich jak gastronomia, ogrodnictwo, rolnictwo czy turystyka. W okresie letnim zapotrzebowanie na pracowników w tych sektorach gospodarki jest największe, później zapotrzebowanie na pracowników sezonowych jest znacznie niższe.
Od lat wielu Polaków decyduje się na pracę sezonową poza granicami naszego kraju. Na Zachodnie wynagrodzenia są zdecydowanie wyższe, dlatego tak dużo naszych rodaków wyjeżdża. W tej chwili istnieją zarówno przewozy prywatne czy busy do Niemiec, dlatego dojazd do pracy sezonowej nie jest problematyczny. Bliscy pracowników sezonowych mogą także przesyłać im paczki do Niemiec, co również umila czas spędzony na pracy u naszych zachodnich sąsiadów.
Na co mogą liczyć pracownicy sezonowi w Niemczech?
Jaka jest oferta dedykowana pracownikom sezonowym w Niemczech? Kwestią najważniejszą są oczywiście zarobki. Warto wiedzieć, że począwszy od 1 października 2022 roku wprowadzono podwyżkę stawki płacy minimalnej.
Od tego momentu godzinowa stawka wynosi 12 euro brutto za godzinę. Tym samym miesięczne wynagrodzenie minimalne osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze godzin plasuje się na poziomie 1980 euro brutto. W tym momencie płaca minimalna w Niemczech jest drugą najwyższą w całej Unii Europejskiej. Jest to zatem czynnik, który w dużym stopniu zachęca Polaków do podjęcia pracy sezonowej w tym kraju.
W jakich branżach jest duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w Niemczech?
Największe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych dotyczy następujących branż w Niemczech:
- hotelarstwo,
- handel,
- gastronomia,
- rolnictwo – zbieranie warzyw,
- ogrodnictwo – sadzenie i pielęgnacja roślin,
- usługi sprzątające,
- opiekowanie się dziećmi lub osobami starszymi,
- produkcja przemysłowa,
- budownictwo,
- sadownictwo – zbieranie owoców.
Najwięcej ofert dedykowanych pracownikom sezonowym jest dostępnych przede wszystkim w okresie letnim oraz zimą.
Co zabrać ze sobą do pracy za granicą?
Co zabrać ze sobą do pracy za granicą? W podróż powinniśmy zabrać m.in.:
- lokalną walutę w gotówce,
- leki – zwłaszcza, gdy przyjmujemy jakieś lekarstwa na stałe z powodu chorób,
- komplet wymaganych dokumentów – paszport, dowód osobisty, polskie dyplomy, certyfikaty.